JARNÍ JERONÝMSKÝ VÝLET

JARNÍ JERONÝMSKÝ VÝLET
Datum konání: 14. 4. 2019

Náš letošní jarní jeronýmský výlet se uskuteční v neděli 14. dubna a bude krátkou exkurzí do raného středověku naší země. Navštívíme totiž starodávnou Budeč, která byla kolem roku 800 jedním z hlavních sídel Přemyslovců. Dnes se zde nacházejí zbytky hradiště, které je jedním z největších raně středověkých hradišť u nás, a dodnes funkční rotunda Petra a Pavla. Ta zde stojí již 1100 let a pamatuje mladá knížata Václava a jeho bratra Boleslava. Je to nejstarší dochovaná stavba u nás.
Výlet zahájíme na pražském hlavním nádraží: osobní vlak Cyklohráček (jsou to 4 barevné vagonky, bicykl mít nemusíte) odjíždí v 9:02 a míří do Slaného. Můžete přistoupit i ve stanici Praha-Smíchov sev. nádr. (u lávky přes koleje) v 9:10, Jinonice v 9:23, Cilbulka 9:25 nebo Zličín 9:38. Vystupovat budeme v 10:18 v zastávce Zákolany zast. Kdo je majitelem Lítačky nebo Opencard, koupí si jízdenku z okraje Prahy, což je v tomto případě Zličín.
Od zastávky vystoupáme necelý kilometr k rotundě, kde nás bude očekávat pracovnice kladenského muzea a podá nám výklad trvající přibližně 30 minut. Vstupné je 40,- Kč, snížené 20,- Kč. Až si vše prohlédneme, sejdeme do Zákolan, kde se můžeme občerstvit v místním hostinci. Poté se vydáme na 9 km dlouhou cestu po červené značce do Kralup nad Vltavou. Terén je nenáročný, budeme kráčet převážně po polních a lesních cestách podle Zákolanského potoka a lokální železniční trati a půjdeme buď po rovině nebo budeme mírně klesat.
Do Kralup bychom mohli dorazit po 15. hodině a zde si dopřejeme zasloužený opožděný oběd v restauraci U kohouta (www.restauraceukohouta.cz), kde pro nás budou rezervovány stoly. Restaurace se nachází jen pár kroků od nádraží.
Kdo by nechtěl jít s námi do Kralup, může se ze stanice Zákolany (pozor: je to jiná stanice než Zákolany zastávka) vrátil zpět do Prahy, a to vlakem v 12:57 přes Kralupy (na Masarykově nádr. v 13:51), přímým autobusem 12:58 na Veleslavín nebo ve 13:32 vlakem na Kladno s přestupem na rychlík z Rakovníka (v Praze-Bubnech v 14:49).
Vlaky z Kralup jezdí dvakrát, občas dokonce třikrát, za hodinu: osobní vlaky končící na Masarykově nádraží jedou v 15:12, 15:42, 16:12, 16:42, 17:12, 17:42 atd., cesta trvá 40 minut a vlastníci Lítačky/Opencard si koupí jízdenku do stanice Praha-Sedlec. Mezitím je ještě rychlík na hlavní nádraží v 16:38, ten jede 30 minut a jízdenku lze koupit do stanice Praha-Podbaba.
Jako vždy zveme všechny členy, kteří mají rádi turistiku, historii nebo obojí, jejich kamarády, rodinné příslušníky i spřízněné duše JTP. Všichni jsou vítáni. Máte-li dotazy nebo náměty, neváhejte a pište.
Alena Šourková
alena.sourková@tiscali.cz
 


Začátek akce: 14.4 2019
European Commission International Federation of Translators Asociace konferenčních tlumočníků v ČR Komora soudních tlumočníků ČR Česká komora tlumočníků znakového jazyka Obec překladatelů Svaz českých knihkupců a nakladatelů Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici Svět knihy Opus arabicum Slovenská spoločnosť prekladateľov odbornej literatúry Pražský Literární Dům iLiteratura STAR Group Paraple Centrum

O JTP

JTP je nezávislá, dobrovolná, profesní organizace profesionálních tlumočníků a překladatelů otevřená všem, kteří chtějí podpořit její činnost. JTP byla založena v roce 1990, aby hájila profesní, pracovně právní a sociální zájmy svých řádných členů, napomáhala jim k dalšímu vzdělávání, propagovala je na trhu práce a informovala je o pracovních příležitostech. JTP dbá na povznesení společenské prestiže profese i kvality překladu a tlumočení. JTP je členem Mezinárodní federace překladatelů FIT.


Více

Kontakt

Senovážné náměstí 23,
Praha 1, 110 00

Tel.: 224 142 312
Tel.: 224 142 517
E-mail: JTP@JTPunion.org


NÁVŠTĚVNÍ DOBA:
pondělí a středa 13.00 - 17.00 hod.
úterý, čtvrtek a pátek 10.00 - 12.00 hod.
 

Napište nám

Jen vám chceme připomenout, že náš web používá cookies. Pokud si jejich nastavení nezměníte, bereme to jako souhlas s jejich užíváním. Přenastavit je samozřejmě můžete kdykoliv (další informace).