JTP :: PŘEKLADATELÉ A TLUMOČNÍCI, JAK NA TO? (19. a 20. 3. 2011)
Vstup pro autory RSS Shrnutí Nové články Mapa stránek
JTP > 3. Akce > Historie akcí

PŘEKLADATELÉ A TLUMOČNÍCI, JAK NA TO? (19. a 20. 3. 2011)

Jednota tlumočníků a překladatelů vás vřele zve na JARNÍ VÍKEND přednášek a seminářů o tom, jak se lépe vyznat, prosadit a osvobodit, jak lépe hledat, umět....
úterý 15. března 2011.
sobota 19. března 2011.

Sobota 19. a neděle 20. 3. 2011
v K-Centru na Senovážném náměstí 23 v Praze 1, sál č. 16.

SOBOTA:
=======

9.00-10.45
Ing. Monika Martinková:
Může samostatný překladatel uspět v tendrech evropských institucí?
Zkušenosti s účastí v nabídkových řízeních na překlady pro orgány EU (především EK) a s poskytováním těchto překladů z pohledu samostatného překladatele.

11.00-12.45
PhDr. Andrej Rády:
Můžeme se zprostředkovat sami?
aneb jedno nedotažené snažení o založení překladatelského sekretariátu jako pokusu o udržení částečné nezávislosti překladatele, kvality a ceny překladu.

**********************

14.00
Mgr. Lucie Chlumská a Mgr. Olga Richterová - Ústav Českého národního korpusu:
Využití korpusů v překladatelské praxi II
Přednáška a s ní spojený praktický workshop naváže na úspěšnou listopadovou přednášku ČNK a jeho využití v překladatelské praxi. Zopakuje základní informace o práci s korpusem (pro ty, kteří se listopadové přednášky nezúčastnili) a seznámí zájemce z řad překladatelů s dalšími, pokročilejšími možnostmi využití korpusů ČNK (vytváření subkorpusů, vyhledávání kolokací, používání regulárních výrazů atd.). Důraz bude opět kladen především na praktické zacházení s korpusy.

Korpusový manažer Bonito si můžete stáhnout ze stránek www.korpus.cz.

PREZENTACI Z PŘEDNÁŠKY SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE.

**********************

Po celý den bude v K-centru přítomna i paní Petrova a bude zájemcům podávat informace a konzultace
k možnostem zvýhodněných hypoúvěrů od Hypocentra Modrá pyramida.
Více ZDE.

**********************

NEDĚLE PRODUKTIVNÍHO PŘEKLADATELE:
====================================

Celý den bude probíhat v režii kolegů Hynka Palatina a Marka Buchtela.

DOPOLEDNÍ PROGRAM
Srdečně vás zveme na rozšířenou verzi dvoudílné přednášky o bezplatných terminologických zdrojích a nástrojích, která se na Jeronýmových dnech 2010 setkala s velkým ohlasem. Vstup na dopolední program je zdarma a není nutné se registrovat.

-  9.30-10.30 Bezplatné terminologické zdroje
Během 60 minut se seznámíte s několika významnými evropskými a světovými internetovými zdroji. Ty obsahují jak „oficiální“ terminologii schválenou národními a nadnárodními institucemi, tak překlady vkládané přímo uživateli nebo z jiných neoficiálních zdrojů. Součástí přednášky jsou tipy a triky pro vyhledávání v představovaných zdrojích a ukázky dotazů a výstupů. K vyhledávání v některých terminologických databázích lze využít nástroje, jež budou představeny v následující přednášce.

-  10.30-11.30 Bezplatné terminologické nástroje
Poznejte čtyři nástroje, které zvýší vaši produktivitu. Vyhledávejte v jazykové databázi TAUS, využívejte službu Google Translate přímo v aplikacích systému Windows, hledejte snadno a rychle termíny na Internetu pomocí programu IntelliWebSearch a prohledávejte glosáře, dvojjazyčné soubory a paměti z programů CAT pomocí programu ApSIC Xbench. Součástí přednášky budou ukázky práce s těmito nástroji.

Elektronická verze přednášek
Získejte úplný obsah přednášek o terminologických zdrojích a nástrojích v elektronické podobě, ke kterému se budete moci později vracet. Tento materiál si můžete objednat na CD-ROM, které obdržíte na místě, nebo si jej budete moci po skončení akce stáhnout z Internetu. Cena CD-ROM i verze ke stažení je 250 Kč bez DPH (300 Kč s DPH). Objednávkový formulář na adrese www.produktivniprekladatel.cz.

ODPOLEDNÍ PROGRAM
Odpolední program tvoří jeden seminář a dále dvě školení, ke kterým budete potřebovat vlastní notebook. Cena celého tohoto bloku je 1250 Kč bez DPH (1500 Kč s DPH) při platbě předem nebo 1500 Kč bez DPH (1800 Kč s DPH) při platbě na místě. Počet účastníků je omezený. Aktuální počet volných míst a objednávkový formulář najdete na adrese www.produktivniprekladatel.cz.

Speciální nabídka: Všichni účastníci odpoledního programu získají možnost zakoupit si zvýhodněný balíček, který obsahuje jednoroční plné členství na serveru ProZ.com, jedno školení pro překladatele (výběr ze tří možností), individuální pomoc pracovníků serveru a záruku vrácení peněz.Tento balíček v hodnotě 179 USD je pro účastníky semináře k dispozici za 100 USD, tedy se slevou více než 1300,- Kč (všechny částky bez DPH 20 %).

-  12.30-14.00 ProZ.com jako nástroj úspěšného překladatele
Vysoká míra konkurence na trhu poskytovatelů jazykových služeb nutí předkladatele a tlumočníky neustále se zdokonalovat a hledat nové příležitosti a zdroje znalostí. V tomto prakticky zaměřeném semináři se dozvíte, jaké možnosti poskytuje zkušeným i začínajícím překladatelům a tlumočníkům největší světový překladatelský server ProZ.com. Naučte se, jak se zviditelnit na internetu, získávat zakázky, vyhledávat terminologii, ověřovat důvěryhodnost zákazníků, nacházet řešení problémů, komunikovat s kolegy z celého světa a mnoho dalšího. Získejte zasvěcené informace od dlouholetého uživatele, přeskočte období tápání a využívejte ProZ.com ke své práci na maximum.

-  14.15-15.45 Školení programu IntelliWebSearch
Podrobné školení jednoho z programů představených v úvodní přednášce. Program IntelliWebSearch podstatně urychluje hledání na internetu. Při práci na překladech určitě trávíte hodně času hledáním termínů. S tímto nástrojem budete moci využívat své oblíbené zdroje terminologie efektivněji a práci dokončíte rychleji. Získáte také přístup k novým zdrojům, které jste dosud možná neznali.

-  16.00-17.30 Školení programu ApSIC Xbench
Podrobné školení dalšího z programů představených v úvodní přednášce. ApSIC Xbench je nesmírně užitečný referenční nástroj sloužící k prohledávání glosářů, překladových souborů ve formátu nástrojů CAT a překladových pamětí. Pomůže vám například dodržovat terminologii prostřednictvím slovníčků, prohledávat vaše starší překlady a zefektivnit práci na aktuálních překladech. Obsahuje také funkce pro kontrolu kvality a pravopisu včetně češtiny.

=======================

Mimopražským účastníkům nabízíme službu ubytovny v K-centru.
Cena za osobu/noc činí 455,- Kč (pro členy JTP 235,- Kč).