Pozvánka na podzimní jeronýmský výlet do Bakova n. Jizerou a Kosmonos

Pozvánka na podzimní jeronýmský výlet do Bakova n. Jizerou a Kosmonos
Datum konání: 22. 9. 2018


Letošní podzimní jeronýmský výlet
se bude konat v sobotu 22. září
a jeho cílem bude městečko Kosmonosy
u Mladé Boleslavi.

Kosmonosy se pyšní mimo jiné svojí Loretou, která je skutečným architektonickým skvostem. Byla postavena v letech 1704-1712 z podnětu Jakuba Heřmana Černína z Chudenic italským architektem Giovanni B. Alliprandim. Tvoří ji střední obdélníková budova Santa Casa, inspirovaná první stavbou tohoto typu v italském městě Loretto. Ta byla, jak známo, schránkou pro domek, kde údajně žila Panna Marie a který byl do Loretta převezen ve 13. století. Stěny Santa Casy jsou zdobeny reliéfy ze života Panny Marie a ve výklencích jsou umístěny sochy proroků. Vnitřek je zdoben imitacemi originálních fresek z italské Lorety. Santa Casa je obklopena ambity, které se otvírají do nádvoří řadou polokruhovitých arkád. Na východní straně je postavena barokní kaple sv. Martina, která má oválný tvar a je zaklenutá kopulí byzantského typu. Pod kaplí se nachází krypta. Severně od Lorety stojí čtyřpatrová zvonice z roku 1673.

Pěší výlet zahájíme v Bakově nad Jizerou, kam nás doveze rychlík Metoděj Vlach odjíždějící ze stanice Praha hl. n. v 9:25 (z Vršovic v 9:13, na hlavní nádraží přijíždí v 9:17, vlak jede do Tanvaldu). Vlastníci lítačky, popř. opencard si zakoupí jízdenku až ze stanice Praha-Čakovice. Do Bakova dorazíme v 10:43. Z nádraží půjdeme po modré turistické značce, kterou v Brejlově zaměníme za žlutou, a potom se opět vrátíme na modrou. Cesta vede nejprve obcí Bakov n. J., poté listnatým lesem a poslední kilometr musíme ujít po silnici. Trasa měří asi 8,5 km a vede nejdříve po rovině, potom zvlněnou krajinou a nakonec opět po rovině. Do Kosmonos bychom měli dorazit do 14 hodin, protože od 14:00 máme objednanou komentovanou prohlídku Lorety. Vstupné činí 50 Kč, senioři a děti zaplatí 25 Kč. Prohlídka bude trvat asi jednu hodinu a po ní si dopřejeme zasloužený oběd v restauraci U zámku. Uvaří nám tři druhy jídel (normálně o víkendu nevaří vůbec), z nichž si vybereme cestou ve vlaku. Kdyby nám zbylo ještě trochu času do odjezdu, můžeme posedět v příjemné kavárně Randes-Vous.
Zpět pojedeme nejprve městským autobusem linky A ze zastávky Kosmonosy náměstí v 15:46 nebo 16:36 do stanice Mladá Boleslav hlavní nádraží, kde budeme v 16:20 / 17:10. Vlak z Mladé Boleslavi jede v 16:37 (osobní vlak, v Praze je v 18:12) nebo v 17:24 (rychlík, v Praze 18:37). Pokud máte lítačku/opencard, koupíte si opět jízdenku jen do stanice Praha-Čakovice.
 
Kdyby nastaly nějaké menší změny, např. v časech dopravních prostředků, dozvíte se je včas ze Zpravodaje JTP. Pokud máte dotazy nebo náměty na příští výlety, pište na adresu alena.sourkova@tiscali.cz.
 
Kdo si chcete trochu protáhnout tělo, prohlédnout si zajímavou památku a popovídat s kolegy, přijďte a případně vezměte s sebou i své kamarády či členy rodiny. Všichni jsou vítáni.
 
Alena Šourková
 


Začátek akce: 22.9 2018
European Commission International Federation of Translators Asociace konferenčních tlumočníků v ČR Komora soudních tlumočníků ČR Česká komora tlumočníků znakového jazyka Obec překladatelů Svaz českých knihkupců a nakladatelů Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici Svět knihy Opus arabicum Slovenská spoločnosť prekladateľov odbornej literatúry Pražský Literární Dům iLiteratura STAR Group Paraple Centrum

O JTP

JTP je nezávislá, dobrovolná, profesní organizace profesionálních tlumočníků a překladatelů otevřená všem, kteří chtějí podpořit její činnost. JTP byla založena v roce 1990, aby hájila profesní, pracovně právní a sociální zájmy svých řádných členů, napomáhala jim k dalšímu vzdělávání, propagovala je na trhu práce a informovala je o pracovních příležitostech. JTP dbá na povznesení společenské prestiže profese i kvality překladu a tlumočení. JTP je členem Mezinárodní federace překladatelů FIT.


Více

Kontakt

Senovážné náměstí 23,
Praha 1, 110 00

Tel.: 224 142 312
Tel.: 224 142 517
E-mail: JTP@JTPunion.org


NÁVŠTĚVNÍ DOBA:
pondělí a středa 13.00 - 17.00 hod.
úterý, čtvrtek a pátek 10.00 - 12.00 hod.
 

Napište nám

Jen vám chceme připomenout, že náš web používá cookies. Pokud si jejich nastavení nezměníte, bereme to jako souhlas s jejich užíváním. Přenastavit je samozřejmě můžete kdykoliv (další informace).