Jazyková škola s právem SJZ hl. města Prahy – kurzy pro tlumočníky a překladatele

18.6 2015
Vážení,


dovolujeme si Vám zaslat naši nabídku kurzů pro budoucí překladatele a tlumočníky. Jsou to kurzy připravující ke státním jazykovým zkouškám speciálním pro obor překladatelský nebo tlumočnický (C2 podle SERRJ). Kurzy vedou naši zkušení učitelé s odpovídajícím vzděláním ve spolupráci s dalšími institucemi, např. s Ústavem translatologie FF UK. Jazykové kurzy jsou určeny široké veřejnosti, pro zápis do většiny těchto kurzů je však podmínkou úspěšné složení státní jazykové zkoušky všeobecné nebo jejího ekvivalentu (C1).


Obsah přípravných kurzů a organizace státních jazykových zkoušek vychází z vyhlášky č. 33/2005 Sb. o jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky a státních jazykových zkouškách.


Domníváme se, že naše kurzy jsou významnou alternativou pro zájemce o základní přípravu pro výkon výše uvedených profesí. Do všech kurzů lze kdykoliv přistoupit i během školního roku (kurzovné se po měsíci snižuje), cena jedné vyučovací hodiny se pohybuje od 120 Kč do 140 Kč.


Na letošní školní rok jsme připravili několik novinek, např. v tlumočnickém kurzu němčiny jsou ve výuce přítomni po celou dobu dva vyučující, odborný asistent Ústavu translatologie (Čech) a rodilý mluvčí.


Nabídku speciálních kurzů angličtiny, němčiny, francouzštiny, španělštiny a italštiny s podrobným popisem obsahu kurzů zasílám v příloze, přehled všech našich jazykových kurzů lze najít na www.sjs.cz.


V roce 2010 jsme oslavili 90. výročí založení školy, jako bývalá Státní jazyková škola v Praze udržujeme nejen dlouholetou tradici školy, ale i vysokou úroveň jazykové výuky garantovanou učiteli s vysokoškolským vzděláním v oboru. Naše škola je mimo jiné i zkušebním licenčním centrem pro cambridgeské zkoušky a zkoušky Goethe Institutu.

S pozdravem
Mgr. Lenka Jaucová, oddělení germánských jazyků
Jazyková škola s právem SJZ hl. města Prahy
Školská 15
Praha 1
tel. 222 230 018


IMG-pdf-anglictina.pdf -  Stáhnout Online otevřít
IMG-pdf-francouzstina.pdf -  Stáhnout Online otevřít
IMG-pdf-nemcina.pdf -  Stáhnout Online otevřít
IMG-pdf-spanelstina_a_italstina.pdf -  Stáhnout Online otevřít

Komentáře

2rand[0,1,1]

23.5 2017

A company car <a href=" http://qat.qld.edu.au/domestic/clomipramine-hcl-50mg-for-dogs.pdf#spit ">clomipramine 20 mg metoclopramide 3mg</a> Henrik Lundqvist , 31, the 2012 Vezina Trophy winner and the Rangers’ annual team MVP, anchors the club for a ninth straight season. In last year’s lockout-shortened season, he started an incredible 43 of 48 games (24-16-3) and willed a struggling Rangers team into the playoffs. For a third straight season, veteran Martin Biron , 36, will back up Lundqvist, a tandem with good off-ice chemistry that worked brilliantly two years ago when Biron posted a 12-6-2 record in 20 starts. Biron can expect a similar workload to that this season, especially because Lundqvist will put more miles on his tires in February, when he tries to lead Sweden to a gold medal at the Winter Olympics in Sochi, Russia. <a href=" http://tamarabaranova.com/buy-paxil-uk.pdf ">buy paxil uk</a> We&#039;ve had a tepid reaction to the deal in Washington from head of the International Monetary Fund, Christine Lagarde. She welcomed the news, but added: "It will be essential to reduce uncertainty surrounding the conduct of fiscal policy by raising the debt limit in a more durable manner." <a href=" https://www.nzvnet.nl/?trinessa-out-pocket-cost.pdf#discontent ">generic trinessa and acne</a> King of Leon offered the first set of the event, opening with a spiky take on their new single, “Super Soaker,” and ending with their most emotive hit, “Use Somebody.” In between, their set ranged from the punk power of “It Don’t Matter” to the Muscle Shoals funk of “Family Tree.” <a href=" http://daproim.com/index.php/buy-venlafaxine-xr.pdf#disposed ">can buy effexor online </a> The Z10 touchscreen device that the company hoped would clawback market share from the iPhone thudded badly at launch inJanuary, and it has lost ground even in emerging markets whereit had carved out an important role. <a href=" http://www.pelvicphysiotherapy.com/alli-slimming-pills-cheapest-price.pdf#portion ">purchase alli weight loss pills</a> "Irish banks face weak profitability that hinders their capacity to revive lending. European support to lower banks' market funding costs could help sustain domestic demand recovery in the medium term, protecting debt sustainability and financial market confidence," it said.

2rand[0,1,1]

23.5 2017

Could you please repeat that? <a href=" http://www.edna.eu/en/buy-topiramate-australia-pharmacy-340#sequel ">2nd round of clomid 50 mg gyerekeknek</a> The debate over the amnesty raises a more basic question: Does Putin want to solve this problem?  Though he talks about the need to diversify the economy &#8212; with small business playing a critical role &#8212; he overwhelmingly continues to bet on state capitalism as the path forward. Moreover, as he learned during his re-election campaign, it is the emerging middle class that is most likely to come out and demonstrate against his policies. <a href=" http://feeny.nl/buy-amlodipine-5mg.pptx ">buy amlodipine besylate online</a> &#8230; That night, I never went to bed. I was on a 6 a.m. flight to Salt Lake City the very next morning. The Thursday morning after the decisions to highlight just that. And that&#8217;s where we have to work, and have to organize like we&#8217;ve never organized before, and work harder than we&#8217;ve ever worked before in states across this country. Because if you look at the map of equality right now, you&#8217;ve got the coasts — largely, not completely — colored in, and then you&#8217;ve got everything in the middle with two little amazing dots that I&#8217;m really proud of: one in Minnesota, and one great Supreme Court decision in Iowa. <a href=" http://empatiacomunicacion.com/where-can-i-get-doxycycline-for-free.pdf#manual ">doxycycline mg for malaria</a> In a flash, I realise why Club Indulge is so important. Yes it&rsquo;s a social event &ndash; an opportunity to meet up with like-minded people, and maybe even cop off. But it&rsquo;s also a place where bigger (fat? Plus size?) men and women don&rsquo;t have to apologise for their presence, or pray they don&rsquo;t become the but of someone&rsquo;s joke that evening, or, indeed get pelted with eggs. It&rsquo;s important in a way that someone like me, whose looks have never deviated too far from the accepted mainstream, will never understand. <a href=" http://adanercantabria.com/?buy-methocarbamol-750-milligrams.pptx#ghost ">robaxin iv to po cardizem</a> Technically, Americans are supposed to obtain health insurance by the end of March 2014 to avoid a fine. But analysts have since calculated that, considering the time it takes to process all the relevant documents, most would have to seek coverage by mid-February.  <a href=" http://www.ccfgb.co.uk/accutane-stories-uk-birth-defects.pdf#sunday ">buy accutane from uk lyrics</a> The &lsquo;socially acceptable&rsquo; universities, the Favoured Few, are now so competitive in terms of entry requirements that a new trend has emerged: applicants choosing the course that gives them the best chance of getting in.

Přidat komentář

Akce

JARNÍ BALÍČEK JTP

Datum konání: 17.4 2021

90 míst zaplněno - registrujeme již pouze náhradníky!

Program pro mladé a začínající...
Více
Seznam akcí
European Commission International Federation of Translators Asociace konferenčních tlumočníků v ČR Komora soudních tlumočníků ČR Česká komora tlumočníků znakového jazyka Obec překladatelů Svaz českých knihkupců a nakladatelů Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici Svět knihy Opus arabicum Slovenská spoločnosť prekladateľov odbornej literatúry Pražský Literární Dům iLiteratura STAR Group Paraple Centrum

O JTP

JTP je nezávislá, dobrovolná, profesní organizace profesionálních tlumočníků a překladatelů otevřená všem, kteří chtějí podpořit její činnost. JTP byla založena v roce 1990, aby hájila profesní, pracovně právní a sociální zájmy svých řádných členů, napomáhala jim k dalšímu vzdělávání, propagovala je na trhu práce a informovala je o pracovních příležitostech. JTP dbá na povznesení společenské prestiže profese i kvality překladu a tlumočení. JTP je členem Mezinárodní federace překladatelů FIT.


Více

Kontakt

Senovážné náměstí 23,
Praha 1, 110 00

Tel.: 224 142 312
Tel.: 224 142 517
E-mail: JTP@JTPunion.org


NÁVŠTĚVNÍ DOBA:
pondělí a středa 13.00 - 17.00 hod.
úterý, čtvrtek a pátek 10.00 - 12.00 hod.
 

Napište nám

Jen vám chceme připomenout, že náš web používá cookies. Pokud si jejich nastavení nezměníte, bereme to jako souhlas s jejich užíváním. Přenastavit je samozřejmě můžete kdykoliv (další informace).