Kalendář akcí pro tlumočníky a překladatele ve světě na stránkách ITI - International Calendar of Ev

18.6 2015
Dear colleagues,The Institute of Translation & Interpreting, Great Britain, welcomes you to a unique, free to use, International Calendar of Events for the language industry. ICE is available in French, German, Spanish and English.If you are involved in the language industry as a practitioner, academic, technology provider, training provider, publisher, event organiser, professional association or university, ICE is for you.What is ICE?

The International Calendar of Events, created by the Institute of Translation & Interpreting in the United Kingdom is a free and easily accessible resource for the language industry.Why should I use ICE?

Interested in attending an event? make ICE your first port of call, search by numerous criteria including country, organiser name, type of event etc. ICE publishes details of events up to 2013. Plan your calendar by using ICE as a key resource, keep informed of new events by signing up to the RSS feed. Never again miss that important event.Organising an event? ICE is a free of charge key resource to ensure that details of your event are circulated quickly to a wide, industry specific global audience. Use ICE to help you avoid conflicts with similar events being held either locally or internationally. You can view planned events by type and make decisions as to the style and theme of your future event. Make your event a success, attract a wider audience, increase exposure, advertise on ICE.Who uses ICE?

Since ICE was launched in January 2007 over 550 international events have been advertised to more than 35,000 visitors. At any one time there are around 100 events advertised. ICE includes an RSS feed to transmit details to readers within a few minutes of an event being added.Is there a fee for using ICE?

No, the Institute of Translation & Interpreting provides ICE free of charge.Can our website link to ICE as a service to our clients, students and members?

Yes, this is not a problem, you can link to ICE through a url or make use of the ICE logo at the top of this page, it is a hyperlink. If you do link to ICE please let us know, gensec@iti.org.ukHow do I use ICE?

ICE is very easy to use. To add a new event simply select the ‘add’ option from the ICE homepage, enter your event details and most important, enter an email address and a useful password; you will need these if you want to edit your event in the future. You retain complete control of your own event, changing the content as and when you need to. Your event will be removed automatically the day after it takes place.If you are interested in attending an event use the ‘Quick Search’ option which will list all events in a chosen period. You can also use the advanced search tool to query by location, date, event type and more.ICE is free - visit now - www.iti.org.uk/ice

Žádné komentáře. Buďte první.

Přidat komentář

Akce

Bergman, bez Bergmana, k Bergmanovi

Datum konání: 10.12 2020
Online debata
Více
Seznam akcí
European Commission International Federation of Translators Asociace konferenčních tlumočníků v ČR Komora soudních tlumočníků ČR Česká komora tlumočníků znakového jazyka Obec překladatelů Svaz českých knihkupců a nakladatelů Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici Svět knihy Opus arabicum Slovenská spoločnosť prekladateľov odbornej literatúry Pražský Literární Dům iLiteratura STAR Group Paraple Centrum

O JTP

JTP je nezávislá, dobrovolná, profesní organizace profesionálních tlumočníků a překladatelů otevřená všem, kteří chtějí podpořit její činnost. JTP byla založena v roce 1990, aby hájila profesní, pracovně právní a sociální zájmy svých řádných členů, napomáhala jim k dalšímu vzdělávání, propagovala je na trhu práce a informovala je o pracovních příležitostech. JTP dbá na povznesení společenské prestiže profese i kvality překladu a tlumočení. JTP je členem Mezinárodní federace překladatelů FIT.


Více

Kontakt

Senovážné náměstí 23,
Praha 1, 110 00

Tel.: 224 142 312
Tel.: 224 142 517
E-mail: JTP@JTPunion.org


NÁVŠTĚVNÍ DOBA:
pondělí a středa 13.00 - 17.00 hod.
úterý, čtvrtek a pátek 10.00 - 12.00 hod.
 

Napište nám

Jen vám chceme připomenout, že náš web používá cookies. Pokud si jejich nastavení nezměníte, bereme to jako souhlas s jejich užíváním. Přenastavit je samozřejmě můžete kdykoliv (další informace).