Čteme z obrazovky - ABBYY Screenshot Reader (Ing.Miroslav HEROLD, CSc.)

18.6 2015
Společnost Nupseso, která se již několikátý rok účastní výstavy softwaru u příležitosti Jeronýma, představila letos vedle již vloni prezentované aplikace FineReader 9.0 další produkty vyvinuté na bázi technologie FineReader (dále jen FR).

Screenshot Reader slouží ke snímání informací z obrazovky, a to buď jako obrazu, nebo jako editovatelného textu. Sejmutí obrazové informace a následné přenesení do vlastní aplikace umí skoro každý slušnější program na práci s obrazy, např. Paintshop nebo FastStone Image Viewer (zdarma ke stažení z webu). Vytvoření editovatelného textu přímo z obrazovky je však funkce zcela nová. Doposud, pokud bylo nutné získat editovatelný text, jsme museli nejprve sejmout obrazovku, respektive její část, pomocí obrazového editoru, snímek uložit jako JPG či jiný grafický formát. Následně se snímek otevřel v OCR programu (např. v FR) a převedl na text.

Společnost ABBYY využila v Screenshot Readeru technologii, jež je pro FR za uplynulých skoro 20 let velmi dobře propracovaná. Uživatel tak dostává do ruky nástroj, který je stabilní a spolehlivý.

Jak aplikace pracuje? Velmi jednoduše. Po vyvolání se otevře malé okénko – viz Obr. 1 – kde nastavíme základní parametry.


- Oblast - zachytit lze buď pravoúhlou oblast, okno nebo celou obrazovku. K dispozici je i funkce Časovaná obrazovka, která nabízí možnost 5sekundového zpoždění v sejmutí obrazovky, takže uživatel může během této doby otevřít např. nabídku z rozbalovacího menu.
Tato funkce je však zajímavá hlavně při snímání obrazové informace.
Po klepnutí na spouštěcí tlačítko vpravo se toto okénko minimalizuje a můžeme myší vybírat oblast, v tomto případě část fotografie, zobrazené na Obr. 2 vpravo.

- Jazyk - rozpoznávaného textu lze buď zadat explicitně nebo jako automatický výběr ze seznamu. Při tom, stejně jako u FR, seznam podporovaných jazyků se dělí na jazyky s korektorem, který zasahuje v případě nejasného rozpoznání znaku, a jazyky bez korektoru. Jazyků je celkem přes 170 a najdeme mezi nimi i takové exoty jako aymarština či urdu.

- Odeslat – určuje způsob zpracování. Rozpoznávat lze buď bežný text nebo tabulku. Převedený text lze ukládat ve formátu DOC, RTF, XLS nebo TXT. Alternativně lze nastavit jeho vložení do schránky, odkud jej obvyklým CTRL-V lze vložit do libovolné aplikace.
Tento postup byl použit i v Obr. 2, kde do levé části dokumentu byl vložen text rozpoznaný z fotografie vpravo.
Závěr - aplikace velmi šikovná pro všechny, kdo potřebují upravit text, jenž není k dispozici v editovatelném formátu.

Alternativa - jako samostatná aplikace zatím neexistuje.

IMG-jpg-OB-SCR-1.jpg -  Stáhnout
IMG-jpg-ob-scr-2.jpg -  Stáhnout
Žádné komentáře. Buďte první.

Přidat komentář

Akce

Bergman, bez Bergmana, k Bergmanovi

Datum konání: 10.12 2020
Online debata
Více
Seznam akcí
European Commission International Federation of Translators Asociace konferenčních tlumočníků v ČR Komora soudních tlumočníků ČR Česká komora tlumočníků znakového jazyka Obec překladatelů Svaz českých knihkupců a nakladatelů Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici Svět knihy Opus arabicum Slovenská spoločnosť prekladateľov odbornej literatúry Pražský Literární Dům iLiteratura STAR Group Paraple Centrum

O JTP

JTP je nezávislá, dobrovolná, profesní organizace profesionálních tlumočníků a překladatelů otevřená všem, kteří chtějí podpořit její činnost. JTP byla založena v roce 1990, aby hájila profesní, pracovně právní a sociální zájmy svých řádných členů, napomáhala jim k dalšímu vzdělávání, propagovala je na trhu práce a informovala je o pracovních příležitostech. JTP dbá na povznesení společenské prestiže profese i kvality překladu a tlumočení. JTP je členem Mezinárodní federace překladatelů FIT.


Více

Kontakt

Senovážné náměstí 23,
Praha 1, 110 00

Tel.: 224 142 312
Tel.: 224 142 517
E-mail: JTP@JTPunion.org


NÁVŠTĚVNÍ DOBA:
pondělí a středa 13.00 - 17.00 hod.
úterý, čtvrtek a pátek 10.00 - 12.00 hod.
 

Napište nám

Jen vám chceme připomenout, že náš web používá cookies. Pokud si jejich nastavení nezměníte, bereme to jako souhlas s jejich užíváním. Přenastavit je samozřejmě můžete kdykoliv (další informace).