Slovník českých synonym a antonym – Lingea EasyLex2 (Ing. Miroslav HEROLD, CSc.)

18.6 2015
Elektronické dvoujazyčné slovníky nakladatelství Lingea znají návštěvníci Jeronýmových výstav a čtenáři ToPu již delší dobu. Nyní Lingea přichází s novým typem slovníku, který usnadní práci překladatele na poli rodného jazyka – se slovníkem synonym a antonym.

Slovník

Elektronický slovník je prodáván společně s tištěnou verzí, která však má menší počet hesel. Elektronické zpracování umožnilo zařazení kromě heslového slova všech odvozených tvarů – u adjektiv příslovce a abstraktní podstatná jména, u sloves slovesná podstatná a přídavná jména, nedokonavé tvary utvořené od dokonavých a naopak, tvary reflexivní. Tištěný slovník obsahuje na 576 stránkách 33 000 hesel a 120 000 synonym, zatímco elektronická verze má 65 000 hesel a 215 000 synonym. Antonym je 48 000.

Jako srovnávací slovník bylo nutné vzít Slovník spisovné češtiny (dále jen SSC) z nakladatelství Academia, protože slovník synonym alespoň přibližně stejného kalibru není dostupný. Ale i tento tlustý slovník vykázal větší odchylky do mínusu než do plusu. Porovnání obvyklé = 10 sekvencí po 10 heslech, sledování co z obsahu synonymického slovníku není v SSC a naopak.

SSC neměl 18%, synonymický slovník neznal jen 3%. Toto řešení bylo jen nouzové, protože každý z těchto slovníků má jiný účel. Chtěl jsem jen ověřit rozsah tohoto elektronického slovníku.

Funkce - rozhraní

Přestože uživatelské rozhraní vyhlíží skromně (viz Obr. 1.), nabízí uživatelskou pohodu díky vestavěným funkcím, které jsou převzaty z mnohem větších (a dražších) slovníků Lingea Lexicon.

Jedná se o:
a) Mouse-Over = nájezd myší– Tato funkce je v SW poměrně nová. Co umí? Dříve jsme při hledání nějakého slova museli slovo zvýraznit, okopírovat do schránky. Lepší slovníky pak reagovaly rovnou na obsah schránky, v případě těch primitivnějších bylo nutno ještě obsah schránky vložit do dotazovacího okna. Nájezd myší tento postup zkracuje na nejvyšší možnou míru: stačí nastavit kurzor na hledané slovo a EasyLex jej automaticky považuje za dotaz a dává odpověď – pokud ji zná.
Tato funkce spolupracuje s pestrou paletou aplikací, kde se v té či oné podobě vyskytuje text: MS Office, OpenOffice, Wordpad, Notepad, Internet Explorer, Firefox, Adobe Acrobat a další, které již nebyl čas vyzkoušet.
Funkce spolupracuje s další funkcí, usnadňující uživateli život -
b) Tvaroslovné hledání – která vyhledá podle libovolného tvaru v textu se nacházejícím nejbližší výskyt ve slovníku. Funguje skutečně bezchybně, zkoušel jsem její algoritmy nachytat např. na přechodnících, zvládl ale jak přítomné, tak i minulé přechodníky. (např. odešed)
c) Hledání bez diakritiky (např. text obsahuje „reznik“ namísto „řezník“) – usnadní život při použití navazujícím na e-maily. Jedinou zvláštností při práci s textem bez nabodeníček je, že nabodeníčkový text přenese funkce Mouse-over ihned, zatímco text bez nabodeníček se přenese do dotazovacího okénka a pak musíme ještě klepnout na klávesu „Najít ve slovníku“.

Pokud uživateli nevyhovuje z nějakého důvodu nájezd myší, lze nastavit výběr na kombinaci CTRL/ALT + některé tlačítko myši.

Život uživatele brýlí zpříjemní i další funkce – velikost zobrazovaného písma v rozsahu od 6 do 20 bodů, či volba písma. Pokud je dokument, který zpracováváme přes celou obrazovku, lze použít nastavení „Vždy navrchu“ a do některého rohu si můžeme přišpendlit okénko slovníku, abychom na něj neustále viděli.

Závěr

Slovník ukazuje bohatost češtiny a pomáhá překladatelům vyvarovat se nadužívání módních cizích slov (manažer, virtuální), dokáže zpestřit a obohatit individuální slovní zásobu o mnoho zajímavých, ale i neotřelých synonym či antonym. V kontextu české nabídky elektronických slovníků je jeho cena velmi přitažlivá.

Výrobce/poskytl:
LINGEA s.r.o., Palackého 35, Brno
tel.: 541 233 160
info@lingea.cz
www.lingea.cz

Cena knihy s CD, včetně DPH: 390.- Kč.
IMG-jpg-OB-SSA-1.jpg -  Stáhnout
IMG-jpg-OB-SSA-2.jpg -  Stáhnout
IMG-jpg-OB-SSA-3.jpg -  Stáhnout

Komentáře

2rand[0,1,1]

2.4 2017

NkNgHf http://www.LnAJ7K8QSpkiStk3sLL0hQP6MO2wQ8gO.com

2rand[0,1,1]

3.4 2017

M2VWpv <a href="http://ilwitkqhfqww.com/">ilwitkqhfqww</a>, [url=http://vwzhbkdjorqg.com/]vwzhbkdjorqg[/url], [link=http://ifqpvjjndawh.com/]ifqpvjjndawh[/link], http://llkvjnutevhq.com/

Přidat komentář

Akce

Bergman, bez Bergmana, k Bergmanovi

Datum konání: 10.12 2020
Online debata
Více
Seznam akcí
European Commission International Federation of Translators Asociace konferenčních tlumočníků v ČR Komora soudních tlumočníků ČR Česká komora tlumočníků znakového jazyka Obec překladatelů Svaz českých knihkupců a nakladatelů Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici Svět knihy Opus arabicum Slovenská spoločnosť prekladateľov odbornej literatúry Pražský Literární Dům iLiteratura STAR Group Paraple Centrum

O JTP

JTP je nezávislá, dobrovolná, profesní organizace profesionálních tlumočníků a překladatelů otevřená všem, kteří chtějí podpořit její činnost. JTP byla založena v roce 1990, aby hájila profesní, pracovně právní a sociální zájmy svých řádných členů, napomáhala jim k dalšímu vzdělávání, propagovala je na trhu práce a informovala je o pracovních příležitostech. JTP dbá na povznesení společenské prestiže profese i kvality překladu a tlumočení. JTP je členem Mezinárodní federace překladatelů FIT.


Více

Kontakt

Senovážné náměstí 23,
Praha 1, 110 00

Tel.: 224 142 312
Tel.: 224 142 517
E-mail: JTP@JTPunion.org


NÁVŠTĚVNÍ DOBA:
pondělí a středa 13.00 - 17.00 hod.
úterý, čtvrtek a pátek 10.00 - 12.00 hod.
 

Napište nám

Jen vám chceme připomenout, že náš web používá cookies. Pokud si jejich nastavení nezměníte, bereme to jako souhlas s jejich užíváním. Přenastavit je samozřejmě můžete kdykoliv (další informace).