Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Jarní, spíše už letní Jeronýmský výlet do Kolína

27 června

Náš tradiční jarní výlet, který jsme ze známých důvodů museli odložit, se uskuteční poslední neděli před prázdninami –27. června 2021. Jako vždy proběhne na počest našeho patrona, sv. Jeronýma, ale tentokrát bude ve znamení sv. Bartoloměje. Navštívíme totiž chrám sv. Bartoloměje, jenž je skutečným skvostem gotické architektury, prohlédneme si nově zrekonstruované Bartolomějské návrší a po výletě ukončíme svoji pouť v restauraci Bartolomějka.

Vyrazíme z Prahy Masarykova nádraží vlakem na Kolín (přes Český Brod, nikoli přes Nymburk) v 8:55 a pojedeme do stanice Kolín-zastávka. Do vlaku můžete přistoupit i v Libni (9:01) nebo Kyjích (9:04). Majitelé lítačky a podobných dokladů si koupí jízdenku ze stanice Praha-Klánovice. Do Kolína dorazíme v 10:06 a odebereme se přes náměstí ke kostelu sv. Bartoloměje. Tam si ještě před prohlídkou můžeme prohlédnout Bartolomějské návrší, jenž bylo otevřeno pro veřejnost na podzim minulého roku. Prohlídka s průvodcem, objednaná na 11:00, bude trvat asi hodinu, a kromě chrámu samotného zahrnuje také nově otevřenou kostnici. Vstupné činí 100 Kč, pro důchodce a studenty 50 Kč (skupinové slevy se neposkytují). Vstupné vyberu, pokud možno, ještě ve vlaku a zaplatím za všechny najednou.

Po prohlídce vyrazíme s turisty na výlet: nejprve musíme projít městem, poté budeme kráčet lesem, polními cestami a podle Labe, přičemž vystřídáme zelenou, žlutou a modrou značku. Trasa je dlouhá 13 km, jde se stále po rovině. Předpokládám, že do restaurace dorazíme až kolem 16 hod., proto si vezměte svačinu a pití. Restaurace Bartolomějka (www.bartolomejka-restaurace.cz) nabízí posezení uvnitř i venku, z venkovních stolů je pěkný pohled na zadní část chrámu.

Zpět do Prahy pojedeme z hlavního nádraží, které je blíže restauraci a odkud jezdí i rychlíky do Prahy hlavního nádraží. Je jich několik do hodiny, takže je ani nevypisuji. Lze říct, že až dorazíme na nádraží, v brzké době určitě nějaký vlak pojede.
I během našeho výletu a návštěvy chrámu musíme dodržovat aktuálně platná koronavirová opatření. Věřím, že se tato opatření budou dále rozvolňovat a nebudeme jimi příliš omezováni.

Netřeba zdůrazňovat, že na výlet zveme nejen naše členy, ale i jejich rodinné příslušníky a kamarády i další spřízněné duše. Prosím ty, kteří chtějí po výletě jít do restaurace Bartolomějka, aby mi to napsali nejpozději v pondělí 21. 6. (alena.sourkova@tiscali.cz), abych mohla zarezervovat stoly.

Alena Šourková

Podrobnosti

Datum:
27 června
Rubrika Akce: