Načítám Akce

« Všechny Akce

Podzimní jeronýmský výlet — do Roudnice nad Labem

23 září

Aktualizovaná pozvánka na podzimní jeronýmský výlet 

Milé kolegyně a milí kolegové,

podzimní výlet na počest našeho patrona sv. Jeronýma se uskuteční v sobotu 23. září 2023 a naším cílem bude tentokrát klášter augustiniánů kanovníků v Roudnici nad Labem.

Klášterní komplex byl vybudován spolu s kostelem Narození Panny Marie ve 14. století a je nejvýznamnější gotickou památkou Podřipska. V rámci komentované prohlídky navštívíme kromě kostela i další středověké prostory: křížovou chodbu a rajský dvůr, kapitulní síň s freskami či bývalou knihovnu.

Pojedeme z hlavního nádraží rychlíkem Labe (směr Děčín) v 8:45 a v Roudnici budeme v 9:42. Do vlaku je možno přistoupit také ve stanicích Praha-Holešovice v 8:55 nebo Praha-Podbaba v 9:00. S lítačkou je možno si koupit jízdenku ze stanice Praha-Podbaba; stojí 118 Kč, pro seniory 59 Kč. Je však i možnost koupit si k lítačce pásmovou jízdenku. Do Roudnice je to 7 pásem a jízdenka stojí 70 Kč, pro seniory 35 Kč. U pokladny je třeba říct, kterým vlakem pojedete (jízdenka má omezenou časovou platnost). Na hlavním nádraží se sejdeme na příslušném nástupišti a nastoupíme pokud možno do druhého vagonu. Je to nejen proto, abychom cestovali společně, ale taky proto, abych mohla cestou vybrat vstupné.

Z nádraží je to jen pár minut ke klášteru, kde nás bude v 10:00 očekávat náš průvodce. Prohlídka trvá cca hodinu a vstupné je následující: základní vstupné 100 Kč, snížené (mládež a senioři nad 65 let) 80 Kč a k tomu si účtují 50 Kč na osobu za průvodce. Ve vlaku tedy vyberu 150/130 Kč.

Po prohlídce a případném posilnění v cukrárně se turisté vydají na nenáročný asi 10 km dlouhý okruh kolem Roudnice. Půjdeme po rovině, jenom s mírným stoupáním, nejprve kousek městem kolem Kratochvílovy rozhledny, potom polem po modré do Rovné, tam přejdeme na červenou a budeme pokračovat přes Krabčice lesíkem zpět do Roudnice. Výlet, jak velí tradice, zakončíme dobrým obědem v Zámecké restauraci na náměstí, kde máme rezervovány stoly na 15 hod.

Vlaky zpět do Prahy jezdí ve dvouhodinových intervalech: rychlíky jedou v 12:14, 14:14, 16:14 atd. a jízda trvá hodinu; osobní vlaky končící na Masarykově nádraží jezdí v 12:54, 14:54, 16:54 atd., jízda trvá 1 hodinu 22 minut a s lítačkou si lze koupit jízdenku do stanice Praha-Sedlec. I na cestu zpět je možno si koupit pásmovou jízdenku.

Zveme srdečně všechny, kdo mají chuť prohlédnout si zajímavou památku, projít se a setkat se s kolegy.

Alena Šourková

Podrobnosti 

Datum: 
23 září 
Rubrika Akce:

Pořadatel

Jednota tlumočníků a překladatelů